Cittaslow Adayları – Göynük (Bolu)
1852
post-template-default,single,single-post,postid-1852,single-format-gallery,bridge-core-2.9.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-27.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive
 

Cittaslow Adayları – Göynük (Bolu)

Cittaslow Adayları – Göynük (Bolu)

Cittaslow adaylığı çerçevesinde Göynük’ü ziyaret ettik. Göynük Bolu’nun yaklaşık 16 bin nüfuslu bir ilçesi. İstanbul’a ve Ankara’ya 235 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Göynük’ün mimarisi oldukça etkileyici. Kentsel SİT alanı ilan edilen kentte yüzün üzerinde tarihi konutun yanısıra birçok cami, türbe, çeşme, hamam ve Zafer Kule’si bulunuyor. Akşemseddin Türbesi inanç turizminde Göynük’ü ilgi çekici bir nokta haline getiriyor.

Kent bozulmayan mimarisi ile geçmişe bir yolculuk gibi. Büyük konakların bazıları konaklama tesisi olarak hizmet veriyor. Restore edilen konaklar asıllarına sadık kalınarak yapıldığı için kentin genel havasını bozmamış.

Belediye tarafından koordine edilen yerel ürünlerin satıldığı bir pazar yeri var. Ne yazık ki orada olduğumuz gün açık değildi ancak anlatılanlara göre oldukça renkli bir pazar oluyormuş.

Göynük’ün tarihi çarşısında buraya özgü olan tokalı dokumalar ve kaşıklar gibi birçok ürün bulabiliyorsunuz.

Kaşıkları görünce keşke kaşıkların nasıl yapıldığını da görebilsek dediğimiz anda Kaşıkçı İbrahim Usta’nın dükkanını gördük. Dükkanda hem üretiyor hem satış yapıyor. Kaşıkların nasıl yapıldığını görebilir, neden malzeme olarak şimşirin tercih edildiği, çırağı olup olmadığı, kaşıkçılığın tarihi gibi konularda bilgi alabilirsiniz.

Göynük kendine özgün mimarisi olması, yerel üretimin desteklenmesi, tarihi konaklama imkanlarıyla ön plana çıkıyor. Kendilerine Cittaslow sürecinde başarılar diliyoruz.