Cittaslow Akyaka
16183
page-template-default,page,page-id-16183,bridge-core-2.9.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-27.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive
 

Cittaslow Akyaka

Cittaslow Akyaka

Akyaka’ya bağlı olduğu Muğla’dan geliyorsanız, cenneti görmeye hazır olun. Deniz seviyesinden 671 metre yükseklikteki Sakar geçidinden, çam ormanları arasından dönerek aşağı inerken sürprizlere hazır olun. Bir yanda rengarenk güzelliğiyle Gökova ovası, bir yanda mavi yolculuğun değişmez adresi Gökova Körfezi tüm muhteşemliği ile serilecek gözlerinizin önüne. Yanınızda yörenizde yemyeşil çam ormanları, gözünüzün alabildiğine Gökova körfezinin dantel gibi işlenmiş koyları. Dağları geride bırakır bırakmaz hemen sağa dönüldüğünde Gökova sahilinde yer alan gerçek bir tatil cennetine, Akyaka’ya varacaksınız.

Doğal güzelliklerinin yanında, binlerce yıldır Güney Batı Anadolu’da yaşayan çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi dokusu, değişik mimarisi, denizden her daim esen ılık meltem rüzgarları büyüleyecek sizi. Sırtını yasladığı dağların eteğinde Gökova Ovası ile kucaklaşarak Gökova Körfezi ile buluşan Akyaka, bu konumu ile mutlaka görülmesi gereken bir huzur sığınağı.

Mimarisi son derece özellikli. Akyaka evlerinin her biri diğerinden güzel bahçelere sahip. Begonvillerin sarmaladığı bu şirin evler dantel gibi işlenmiş ahşap oymalarla süslü. Akyaka evlerinin mimari tarzı Ulalı Sanatçı Nail Çakırhan’a ait. Ula’nın eski evlerini örnek alarak, Akyaka’da bu mimari özellikteki ilk evi kendine yaptı ve bu çalışmasıyla Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü aldı. Doğayla uyum içinde yaşam süren ve Akyaka’nın en büyük özelliklerinden biri olan bu şirin evlerde kendinizi bir masal diyarında hissetmeniz işten bile değil.

Akyaka’nın hemen yanı başından ağaçlar ve sazlıklar arasından süzülerek Gökova Körfezi’ne akan Kadın Azmağı doğal bir akvaryum gibi. Buraya yürüyerek veya teknelerle de ulaşıp, gezmeniz mümkün. Azmağın serinliği, şiirsel güzellikteki su altı bitki örtüsü, elinizle tutuverecekmiş hissine kapılacağınız balıkları, kaplumbağaları, üzerinde süzülen ördekleri ve sevimli su sumarları(lutra lutra) yörenin doğal dokusunu yaşatıyor.

Azmak kenarında birbirinden güzel ve şirin çeşitli restoranlar bulunuyor. Sabah kahvaltısından başlayarak gece geç saatlere kadar hizmet veren bu restoranların tabii ki olmazsa olmazı deniz ürünleri. Burada benzersiz doğal güzellikler arasında Akdeniz ve Ege balıklarını tatmanın, ekmeğinizi azmaktaki balıklar ve ördeklerle paylaşmanın keyfine varacaksınız.

“Gökova” ovasının sazlıklarına gelen değişik türdeki göçmen kuşlar, leylekler, flamingolar ve pelikanlar size ömür boyu unutamayacağınız bir görsellik sunacak. Bu sazlıklar bahar aylarında kuş gözlemi yapan meraklıların akınına uğruyor.

Akyaka’nın incecik, sapsarı ve tertemiz kumlu plajında sakin bir tatil günü geçirmeye niyetlendiyseniz kumsalın hemen arkasındaki çeşitli kafe ve restoranlardan yiyecek ve içeceğinizi temin edebilirsiniz. Sahilden itibaren 2 yüz metre sığlığı devam eden masmavi denizini kulaçlarken bir Akdeniz Fokuna rastlamanız ve birlikte yüzmeniz de mümkün. Bu plajın hemen yanında Orman içi dinlenme tesisleri ve biraz ilerisinde Akyaka’nın gözdesi Çınar plajında da bedeninizi Gökova Körfezi’nin masmavi sularına bırakabilirsiniz. Çınar plajının Akyaka ile arası yaklaşık 3 kilometre. Çınar plajı yolu takip edildiğinde Akbük Koyu’na oradan da Ören (Gereme Keramos)’a ulaşılabilir.

Akyaka’da her türlü motorsuz su sporu, tarih ve doğayla kucak kucağa orman yürüyüşleri, kaya tırmanışları yapabilir, bisikletle çevreyi gezebilir, Sakar Tepe’de yamaç paraşütünün adrenalin dolu büyüsünü tadabilir, azmak sularında tatilinize kano heyecanını yaşayacağınız bir gün ekleyebilir, Bisiklet turlarıyla çevre köylerdeki yerel kültürü keşfedebilirsiniz. Günlük gezi teknelerinin düzenlediği turlarla da İncekum ve Sedir Adası’na gidip, Gökova Körfezi’nin unutulmaz güzelliklerini yaşamınıza katmayı sakın unutmayın.

[put_wpgm id=3]

Akyaka Vizyonu “Doğaya saygılı, mimari yapısını koruyan, hizmet altyapısı güçlü, sürdürülebilir ve alternatif turizme odaklı, insanların birlik ve beraberlik içinde ortak hareket edebildiği Akyaka”

Sırtını yemyeşil dağlara, eteklerini masmavi sulara yaymış sessiz, sakin, huzur dolu bir kasaba düşleyin. Yediğiniz içtiğiniz her şey yaşadığınız yörenin doğal ortamında, sağlıklı bir şekilde yetiştiriliyor. Çevre ve gürültü kirliliği yok. Ne yana baksanız yeşil, ne yana baksanız mavi, ne yana baksanız tarih. Etrafınızda gözü rahatsız eden bir yapılaşma yok.

Akyaka sessizliği ve sakinliği, sırtını yasladığı yemyeşil ormanlarla kaplı dağları, akvaryum niteliğinde azmakları, bu azmaklardaki benzersiz su altı florası, duru mavi denizi, Orman Kampı, bol suyu, tarihi dokusu, kendine has mimari özellikteki ahşap evleri, doğal yaşamın bir parçası olan su samurları, yılan balıkları, Akdeniz fokları, flamingoları ve leylekleri ile tercih edilen bir yaşam cenneti.

Akyaka Vizyonu “Doğaya saygılı, mimari yapısını koruyan, hizmet altyapısı güçlü, sürdürülebilir ve alternatif turizme odaklı, insanların birlik ve beraberlik içinde ortak hareket edebildiği Akyaka”

Sırtını yemyeşil dağlara, eteklerini masmavi sulara yaymış sessiz, sakin, huzur dolu bir kasaba düşleyin. Yediğiniz içtiğiniz her şey yaşadığınız yörenin doğal ortamında, sağlıklı bir şekilde yetiştiriliyor. Çevre ve gürültü kirliliği yok. Ne yana baksanız yeşil, ne yana baksanız mavi, ne yana baksanız tarih. Etrafınızda gözü rahatsız eden bir yapılaşma yok.

Akyaka sessizliği ve sakinliği, sırtını yasladığı yemyeşil ormanlarla kaplı dağları, akvaryum niteliğinde azmakları, bu azmaklardaki benzersiz su altı florası, duru mavi denizi, Orman Kampı, bol suyu, tarihi dokusu, kendine has mimari özellikteki ahşap evleri, doğal yaşamın bir parçası olan su samurları, yılan balıkları, Akdeniz fokları, flamingoları ve leylekleri ile tercih edilen bir yaşam cenneti.

Osmanlı döneminde tahrir defterlerinde “Akâbâd ve Akova” olarak isimlendirildi. Zaman içinde Akyaka adını aldı. Gökova körfezinin kuzey-doğu köşesinde, sırtını Sakar tepesine güvenle yaslayan Akyaka beldesi, yaklaşık iki bin beş yüz yıllık bir geçmişi olan Antik İdyma kentine ev sahipliği yapıyor. Muğla İlinin Fethiye ve Kınık dışında kalan kısmı, antik çağlarda Karya adıyla bilinen bu bölgedir. Karya’nın bilinen tarihi, İyon’ların bölgeye yerleşmeleriyle başlar ve İdymos nehri kenarındaki İdyma olarak anılır. İdyma’nın yerleşim alanları arasında Akyaka, Akyaka’nın doğusundaki Kozlukuyu köyü, bu köyün Yazılıtaş ve İnişdibi mahalleleri ile Eski İskele mevkii bulunuyor. Karialılar burada da dağ yerleşimini tercih ederek, muhtemelen çevreyi ve denizi kontrol altına aldılar.

akyaka_mozaik

Tarih boyunca doğal kaynakları, iklimi, coğrafyası ve elverişli yaşam koşulları ile insanoğluna kucak açan bu bölge, Karyalılar’ın ardından birçok medeniyetin egemenliği altında kaldı. Dorlar, Lidyalıların ardından bölgeye Persler hakim oldu. İdyma daha sonra Atina’nın öncülüğünde “DELOS Deniz Birliği” tarafından yönetilen kentler arasına girdi. M.Ö. 453-452 yıllarına ait birliğe katılım payları listelerinde İdyma ismi geçmektedir. Bu belgeler İdyma hakkındaki en eski tarihi belgelerdir.

Çam ağaçlarının içindeki yollarda, Sakar dağının ilginç rotalarında uzun yürüyüşler yapıp, ciğerlerinizi temiz hava ile doldurun. Denizden sahile esen rüzgarı sayesinde uçurtma sörfü ve yelken yapmanın keyfini çıkarın. Hatta adalara kendi kullandığınız yelkenli ile gidin. Azmaklarda deniz kanosu ile gezin, kayalıklarda dağcılık heyecanını yaşayın. Bir tarihçi edasıyla antik kalıntıları inceleyin.

Akyaka, güzel ve keyifli bir tatil geçirmek için tercih edilecek, alternatif turizm seçeneklerinin bol TUNDAS5olduğu cennet turizm beldelerinden biri. Bir kuş gözlemcisiyseniz bahar aylarında azmakların sazlıklarında kuş türlerini inceleyebilir, balıkçı tekneleriyle balık avına çıkabilir, harika meltemine yelken açabilir, bisiklet meraklısıysanız Gökova’yı pedallarınızla keşfedebilir, doğanın ve tarihin sayfalarında kendinizi baş bir dünyanın kollarına bırakabilirsiniz.

Bir yanda, ahşap oymacılığın harika işçiliği ve pembe begonvilleriyle, bahçeli, beyaz Akyaka Evleri, bir yanda tepeden tırnağa zengin bir tarihi kültürün kalıntılarına sahip İdyma Antik kenti. Azmak manzaralı ya da deniz manzaralı bir butik otelde, apartta ya da pansiyonda kalabilirsiniz, tercih sizin. Fakat başka hiçbir tatil beldesinde, Akyaka’da olduğu kadar kendinizi tarih veya masal kitaplarının sayfalarından süzülmüş, harikalar diyarında yaşayan bir kahraman olarak hissedemezsiniz.

Tekne ile ulaşabileceğiniz Sedir Adasıgörülmeğe değer güzellikte, antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğü. Akyaka gibi Ula ilçesi sınırları içinde ve Gökova Körfezinde yer alıyor. Sedir adasındaki antik kalıntılar görülmeye değer. Tarihi dokusu kadar adanın kuzey kısmında yer alan ve koruma altındaki kumsalı da çok özel. Bu kumlar jeolojik oluşumlar sonucu, özel biçimde oluşan kalker damlacıkları. Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda görülüyor. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın güzelliğini bu kumlara borçlu olduğu söylenir. Bu nedenle adaya Kleopatra Adası da denir. Tarihte Kraliçe Kleopatra ile sevgilisi Romalı Komutan Antonius’un bu adada buluştukları söylenir.

GINDAS2 22X30Gökova Körfezindeki Sedir Adası’nda antik çağdan kalma bir çok tarihi kalıntı var. Antik çağdaki ismi Kedrae veya Cedrae. Sedir adası Karya Kral ailelerinin yazlarını geçirdiği bir ada. Düzgün kesme taştan çok sayıda kule ile sur duvarları, Apollon tapınağı ve onun yerine sonradan yapılan kilise, hâla ayakta duran iyi korunmuş tiyatro, agora ve adanın antik liman kalıntıları görülmeye değer. Günümüzde İdyma kentine ait kalıntılar Gökova köyünden Kıran dağı eteklerine kadar uzanıyor. Gökova köyünün hemen kuzeyinde Kozlukuyu sırtlarında M.Ö. 4. ve 3. yüzyıllara ait kentin akropolis kalıntıları bulunuyor. Yaklaşık 200 metre uzunluğundaki Akropolis’teHellenistik dönem özelliklerini yansıtan taş duvarlar, odalar ve sarnıç kalıntıları var.

Aynı tepenin doğu tarafında ise nekropolis (mezarlık) var. Tepe boyunca uzanan kayalar oyularak elde edilen mezarlar ölümden sonraki yaşam düşünülerek adeta bir ev gibi inşa edilmiş. Bu mezarlar bölgenin çok eski bir yerleşim alanı olduğunu kanıtlıyor. Kaya mezarlarının en iyi korunarak günümüze ulaşan örneği Akyaka-Gökova arasında, İnişdibi olarak adlandırılan mevkide. Akyaka anıt mezarları görülmeye değer yerler arasında.

tipik_ev2Akyaka denildiğinde ahşap mimari tarzındaki Nail Çakırhan’ın öncülüğünde yerleşerek yaygınlaşan ve begonvillerle ayrı bir görünüme kavuşan Akyaka Evleri gelir akla. Akyaka mimarisi son derece özellikli. Ulalı Sanatçı Nail Çakırhan, Ula’nın eski evlerini örnek alarak, günümüzün modern mimarisi ile birleştirdi ve Akyaka’ya has bir mimari doku oluşturdu. Mimarlık eğitimi almamasına karşın, geleneksel mimarinin Akyaka’daki ilk örneği olarak kendi evini yaptı ve bu çalışmasıyla Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Yöre insanının sosyal ve ekonomik yaşantısının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılan bu evler, yörenin doğal kaynaklarından yararlanılarak geliştirildi. Çakırhan, kendi evinden başka yerel ustalarla birlikte, birçok ev ve otel projesini hayata geçirerek bugünkü Akyaka’nın mimari ruhunun ortaya çıkmasını sağladı.1983 yılından bu yana Akyaka evleri aynı tarzdaki mimarileriyle yapılaşmasını sürdürüyor.

Bu mimari tarzda hiçbir bina diğerine bitişik değil. İçinde ve dışında bol olarak kullanılan ahşap bölümler zarif bir işçilikle, ahşap oymacılığıyla adeta dantel gibi işleniyor. Her ev begonvillerle sarılı, birbirinden bol çiçekli ve ağaçlı güzel bahçelere ve mutlaka Muğla bacalarına sahip. Akyaka’da yıllardır doğal doku ve güzellikle el ele veren bu mimari tarzın asla dışına çıkılmıyor.

ÖR-301zel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alan cennet turizm beldesi Akyaka Gökova Körfezi’nin kuzeydoğusunda. Beldenin kuzeyinde yükselen ormanlarla kaplı bir dağlar, doğusunda tatlı suların kaynadığı Kadın ve Akçapınar azmakları arasında Gökova Ovası yer alıyor. Tüm Bölge genelinde olduğu gibi, dere yatakları bir azmakla denize açılıyor. Azmaklarda sazlık, bataklık, çayır alanları yan yana, hatta çoğu kez iç içe bulunuyor.

Bölgede önemli alanlardan birisi de Sedir Adası. Ada, Gökova Körfezi’nin güney kesiminde yer alıyor, Helenistik ve Roma devrine ait yazıtlara sahip. Tarihi dokusu kadar adanın kuzey kısmında yer alan ve koruma altındaki kumsalı da çok özel. Bu kumlar jeolojik oluşumlar sonucu, özel biçimde oluşan kalker damlacıkları. Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda görülüyor.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi zengin flora ve faunası ile ekolojik yönden oldukça önemli. Ege ve Akdeniz Bölgesi bitki örtüsü özelliklerini birlikte barındırıyor. Bol makilik ve zeytinlik alana sahip. Kızılçam (Pinusbrutia) ve Günlük ormanları (Liquidambarorientalis) büyük bir değer taşıyor. Karaçam, fıstık, sedir ve ardıç gibi iğneli ağaçlar ve meşe türü ağaçlar ile yer yer sandal, piren, akçakesme, defne, çitlembik, keçiboynuzu gibi ağaçlar ve ağaççıklar var.

Kuş atlas çalışması ve kuş gözlemi

Bölge fauna açısından da oldukça zengin. Hemen hemen her kesimde üveyik, bıldırcın, tahtalı keklik, karabatak, balıkçıl, çobanaldatan, kırlangıç, ağaçkakan, sığırcık, karatavuk, bataklık, karga, çaylak, çil, yaban ördeği, yaban kazı, dağ serçesi, kartal, şahin, atmaca ve baykuş bulunuyor.Bölgenin barındırdığı kuş türleri açısından potansiyeli yüksek. Bu nedenle Akyaka havzası Kuş Atlas çalışması başlatıldı. Bu çalışma özellikle kuş gözlem meraklılarına ışık tutuyor. Kuş gözlemcileri bölgede göçmen kuşların dışında, hangi kuş türlerinin ürediğini ve görülebileceğini bu yolla öğreniyor.

Akdeniz foku ve Lutra lutra

Kıyıları da deniz faunası açısından zengin. Yöre sularında bölgede bulunan balık türleri ile diğer deniz ürünlerinin (Ahtapot, istakoz, karabide) hepsi bulunuyor.
Akdeniz foku (Monachusmonachus), Kum köpekbalığı (Carcharinusplumbeus) ve yunus balığı dahil nadir ve zengin denizel faunasının yanında sucul ekosistemlerde yaşayan Su samuru (Lutra lutra) gibi nadir türler faunasının önemini arttırmaktadır.

HAYVAN DOSTU AKYAKA

Akyaka Hayvan Dostları, dernek olmaktan ziyade bir platform konumunda. Gökova ve Akyaka’yı Sevenler Derneği çatısı altında oluşturulan Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu sokak hayvanları ile ilgili olumlu çalışmalar yapıyor. Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu’nun ana amaçlarından biri, Türkiye’de Hayvan Hakları Yasası kapsamına da alınan ve tüm yerel yönetimlerden talep edilen KAY (Kısırlaştır, Aşılat ve yerine bırakarak Yaşat) uygulamasının Akyaka’da sürdürülmesini sağlamak ve takip etmek, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesiyle ilgili çalışmalar yapmak. Akyaka’daki bu proje 2001 yılından bu yana uygulanıyor.

GÜNLÜK GEZİ TEKNELERİYLE TURLAR ve SEDİR ADASI

LEAD Technologies Inc. V1.01

Mavi ve yeşilin buluşma noktası Akyaka’da günlük gezi tekneleriyle katılacağınız turlarda, Gökova Körfezi’nin birbirinden güzel koylarını yakından tanımanız mümkün. Akyaka sahilinden başlayan bu geziler; İncekum, Cleopatra’nın ünlü plajının bulunduğu Sedir Adası ve diğer adaları da kapsıyor ve doğal doku ile tarihi dokunun iç içe geçtiği rüya gibi bir gün yaşanıyor. Akbük, İncekum ve Çınar plajlarında yapılan küçük konaklamalar, Lacivert koy, Tavşan Adası, Sualtı mağaraları ile Yunus ve Akvaryum koylarındaki yüzme molalarıyla tekne turu doyumsuz bir hale dönüşüyor.

Günü birlik teknelerin ve Mavi Yolculuk yapanların mutlaka uğradıkları durak ise Sedir Adası. Gökova Körfezi’nin de kesinlikle bir numarası. Adanın Kleopatra Plajı ziyaretçi akınına uğruyor. Kendine özgü kumlardan oluşan plaja havlu sermek ve kum almak yasak. Eski adı Kedria olan adaya ilk yerleşenler Dorlar. Sonrasında Grek, Pers, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde de burada yaşayanlar olmuş. Kentin o dönemlerdeki zenginliğini görmek içinse adada kısa bir yürüyüş yapmak yeterli. Dor düzeninde yapılmış Apollon Tapınağı ve tiyatrosundan geriye kalanlar Sedir Adası’nın geçmiş yaşamından izler görmek ve o günleri hayal etmek için en uygun mekanlar.

Bisiklet ve Yürüyüş Turları

Akyaka’nın biraz dışına çıkarak köy hayatını, bölgenin doğal ve kültürel zenginliklerini merak edenler ve farklı bir tatil günü yaşamak isteyenler için Akyaka’nın çevresi ve çevre köyler de görülmeye değer. Rehber eşliğinde yapılan doğa turlarında kendinizi tozlu, taşlı ve çamurlu dağ yollarında, nehirler ve bölgenin olağanüstü doğal güzellikleri arasında bulacaksınız. Çevre köyleri de içine alan parkurlarda yapılan macera dolu bu eğlencenin kucağında, tatilinize farklı bir heyecan katılacak.

Doğa turları Akyaka’dan başlıyor. İnişdibi mevkii kaya mezarları gezildikten sonra, Gökova, Ataköy, Çıtlık, Sarayyanı, Portakallık, Elmalı, Akçapınar ve Gökçe geziliyor, Yazılıtaş’ta fotoğraf çekme, köy kahvelerinde çay, plajda yüzme molası veriliyor. Tarla ve bahçelerden meyve, sebze toplanıyor, orman yürüyüşleri yapılıyor.

DOĞA ve SU SPORLARI, ALTERNATİF TURİZM

DSC_0045-21Akyaka coğrafi konumu ve konumun kendisine kazandırdığı avantajlarla meraklılarına bir çok doğa sporunu sunmaktadır. Akyaka’da her mevsim bu aktiviteler içinde yer almak mümkün. Beldede bu aktiviteleri düzenleyen kuruluşlar profesyonel anlamda hizmet veriyor.

Kitesurf – Uçurtma sörfü
Akyaka, uçurtma sörfü meraklılarının vazgeçilmez mekanlarından biri. Bu cennet gibi turistik beldenin üç kilometrelik sığ ve kumluk sahili, yılın altı ayı denizden sahile doğru esen sabit rüzgarı bu sporun sevdalılarına dünya standartlarında koşullar sunar. Akyaka’da bulunan kitesurf okulu bu sporu öğrenmek ya da böylesine uygun koşulların keyfine varmak tüm imkanlarıyla hizmet veriyor.

Windsurf – Rüzgar sörfü
Koyun tüm motorlu su sporlarına kapalı olması sörfçüler için güvenli bir ortam yaratıyor. Hava durumu, Nisan-Mayıs aylarından Kasım ayı dahil olmak üzere her seviyedeki sörfçünün keyif alacağı koşullar sunuyor. Beldede hizmet veren sörf okulunun uzmanlık alanı ise küçüklere eğitim. Çocuklarınız altı yaşından itibaren rüzgar sörfüne başlayabilir.

Seakayak – Deniz kanosu
Akyaka’nın azmaklarında ve tarihle kucaklaşan türkuaz kıyılarında sakin bir bir gezinti, beldeye gelen her turistin tercihi. Pırıl pırıl tertemiz suyun hemen üstünde deniz kanoları ile yapılan geziler Akyaka’ya gelen her ziyaretçinin muhakkak katıldığı aktivitelerden biri. Günübirlik gezilerin dışında Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde farklı rotalarda 3-5-7 günlük turlar düzenlenmekte. Kışın bile Ege güneşinin sıcacık parlaklığında günübirlik geziler yapılıyor.

Bisiklet
Gökova’nın köylerinde yokuşu olmayan rahat bir rota, Sakar’ın zirvesinden, Gökova’nın turkuaz sularına muhteşem manzara eşliğinde sportif bir iniş. Akyaka’da kalacağınız bir hafta boyunca, her gün farklı bir rotaya pedal basabilirsiniz. Ayrıca Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde haftalık turlar da düzenleniyor.

Kaya tırmanışı
Özellikle Çınar Plajı’nın hemen üst tarafında yer alan kayalıklarda güzel manzaraya karşı açılmış farklı derecelerdeki 7 rota bulunuyor. Bu rotaların koşulları hem eğitime yeni başlayanlar hem de kendini geliştirmek isteyenler için çok uygun. Tüm malzemeler beldedeki profesyonel kuruluşlardan temin edilebiliyor. Akyaka’da yılın 12 ayı kaya tırmanışları için uygun ortamı bulmak mümkün.

Rafting – Nehir kanosu
Akyaka’ya 45 km mesafedeki Dalaman Çayı’nın heyecan dolu rafting parkurunda günü birlik bir tura katılmamanız için hiçbir neden yok. Bunun için sabah saat dokuzda hareket eden servisi yakalamanız yeterli. Özellikle yaz günlerinin bunaltıcı sıcağında kendinizi yemyeşil doğa harikası bir kanyonun ortasında çılgınca akan serin suların heyecanına bırakıp adrenalin dolu bir gün yaşayabilirsiniz. Akşam Akyaka’ya döndüğünüzde o gün yaşadıklarınıza kendiniz bile inanamayacaksınız. Mayıs-Kasım arası her gün Dalaman Çayı’na rafting turları yapılıyor.

Yamaç paraşütü
Sakar geçidinin sağında 950 metre yükseklikteki zirvede bir gözetleme kulesi yer alıyor. Bu kulenin yanında bulunan pist, yamaç paraşütü meraklıları tarafından havalanmak için kullanılıyor. Ekim, Kasım, Nisan ve Mayıs ayları, rüzgarın en az olduğu ve termallerin keyif verdiği aylar. Akyaka’da henüz profesyonel olarak bu sporu yaptıran bir kuruluş yok. Avusturyalı ve Fransız yamaç paraşütçüleri her yıl belli sürelerde Akyaka’da kalıp Gökova’nın keyfini çıkarıyor.

Yelken
Mayıs ve Kasım ayları arasında sabit ve güçlü bir şekilde esen rüzgarlar yelken meraklıları için en uygun koşulları sunuyor. Bu kesilmeyen rüzgarların serinlettiği Akyaka’da yelken yapmak ayrıcalıklı bir keyif. Beldede bulunan su sporlarıyla ilgili aktiviteler düzenleyen profesyonel kuruluşun çeşitli boylardaki yelkenliler ile hem eğitim almak hem de günü birlik Gökova turlarına katılmak mümkün. Rüzgarın ılık kollarında, maviliklerin üzerinde süzülürken 3000 yıl önce yine bu sularda yelkenlilerle İdyma’dan (Akyaka) meşhur Kleopatra Plajı’na (Sedir Adası) gidildiğini düşünüp farklı bir büyüye kapılacaksınız.

Yürüyüş
Gökova’nın verimli, yemyeşil düzlüğünden başlayarak sırtını Sakar’ın dik yamaçlarına dayayan Akyaka, yürüyüş meraklıları için biçilmez kaftan. Bölgenin doğal güzellikleri arasına serpiştirilmiş tarihi dokusu içinde birbirinden ilginç yürüyüş rotaları mevcut. Yürüyüş sevenlerin her gün farklı farklı rotalarda değişik güzelliklere tanık olmaları mümkün. Yürüyüş sevenler için Akyaka’da en güzel mevsim Nisan ve Mayıs ayları.

Kanyon geçişi
Kanyon geçişi, kumsal ve deniz keyfine ara verenler için ilginç ve eğlenceli bir aktivite. Akyaka’ya 30 km mesafedeki günnük ağaçları ile dolu Toparlar Kanyonu’nun 6 kilometrelik parkurunu geçmek için eğlence ve heyecanı bir arada yaşamanız mümkün. Bu 6 kilometrelik parkur boyunca yürümek, yüzmek, şelalelerden atlamak ve iple iniş yapmak gerekiyor. Kanyon turlarına katılabilmek için yüzme bilmek ve eğlenceli bir heyecan yaşamayı istemek yeterli.

Binicilik
Akyaka yakınında yer alan at çiftlikleri atları ve biniciliği sevenleri sunduğu imkanlarla meraklıları cezbediyor. Geniş maneji ve orman içi parkurları bu sporu sevenlerin tüm isteklerine cevap verebiliyor.

GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA

“Gögokova_konum1kova Pedallarımın Altında” bisiklet turu, Muğla Valiliği, Muğla Üniversitesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Muğla Bisiklet Topluluğu’nun ortak organizasyonuyla düzenleniyor. Gökova Pedallarımın Altında Bisiklet Turu’nun dördüncüsü 3-9 Ekim 2010 tarihleri arasında yapıldı.

Çeşitli etaplarına engelli sporcuların da katıldığı Gökova Pedallarımın Altında Bisiklet Turu’nda, Türk sporcuların yanı sıra Belçika, Fransa, İngiltere ve Almanya’dan da sporcular pedal bastı. Yörenin tarihi ve doğal değerleri ile yöredeki orman yangını tehdidine dikkat çekmek amacıyla başlatılan ve her yıl gelişerek süren organizasyonda, 400 km.’nin üstünde bir mesafe katediliyor.

BALIKÇILIK

Gökova Körfezinde avlanan balıklar günlük olarak Akyaka Balıkçılar Kooperatifi tarafından halka satılıyor. Günlük balık ve deniz ürünlerinin tadına Akyaka’da bulunan Restauranlarda da bakabilirsiniz. Yörenin en lezzetli balığı Lahos… Mercan, barbun, karides ve sinarit ise mevsimine göre bulunuyor. Akyaka azmağı yıl boyu 14 santigrat derecede denize dökülüyor. Bu da bölgede deniz ürünlerinin çeşitliliğini ve besin değerini arttırıyor.

Videolar
Haberler
  • Cittaslow felsefesi yerel yönetimlerin kentlerinin kendilerine has özelliklerine sahip çıkması ve sürdürülebilir bir gelişmeyi h...

  • Cittaslow Akyaka doğal kaynaklarından rüzgarı kullanarak doğaya zarar vermeden turizm kapasitesini arttırıyor....