Cittaslow Gerze
16920
page-template-default,page,page-id-16920,bridge-core-2.9.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-27.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive
 

Cittaslow Gerze

Cittaslow Gerze

Masmavi denizin, dantel gibi koyların ve uçsuz bucaksız yeşilin, dinlemeye doyamayacağınız bir müzik oluşturduğu, Türkiye’nin en mutlu ili Sinop’ un, en mutlu ilçesi; Gerze. Cittaslow ünvanını 2017 yılında elde eden Gerze, bu başarısını canla başla sahip çıktığı doğasına, her biri göz nuru olan el sanatlarına, tadı damağınızdan hiç gitmeyecek yöresel yemeklerine ve sıcacık insanların sizi beklediği misafirperverliğine borçlu. İlçeye adımınızı attığınız an, evlerin bahçelerindeki çiçeklerin kokusu karşılayacak sizleri. Hala tertemiz kalabilmiş havasını solurken, kalabalık bir şehir hayatının gürültüsünü değil, sakin bir balıkçı kasabasının dinginliğini hissedeceksiniz.

Her Cuma günü köylülerin ürünlerini Gerze halkına ve misafirlere sergilediği Üretici Pazarında doğal olarak yetiştirilen tarım ürünlerini bulabilir, sizi gülümsemeyle karşılayacak mekânlarımızda yöresel yiyeceklerimizin tadına varabilir, bunun yanı sıra ahşap oyuncak, model gemi, çini ve peşkir atölyelerimizi ziyaret edip kültürümüzün ve geçmişimizin nasıl yeniden yaşatıldığına şahitlik edebilirsiniz. Gerze, sosyal ve kültürel gelişmişliğiyle, herkesin şehir yaşamından kaçıp yerleşmeyi düşlediği,  insanların birbirleriyle iletişim kurabildiği, evlerin bahçelerindeki güllerin bülbüllerle sohbet ettiği küçük ve şirin sahil kasabasıdır. Gerze hayallerinizin yaşandığı bir ilçe ve sizi de bunun bir parçası olmaya davet ediyor.

[put_wpgm id=15]

Karadeniz Bölgesinin gezmeye, görmeye değer tarihi ve tabiat güzellikleriyle dolu olan Gerze, antik çağlardan bu yana toplumlar tarafından yerleşme ve barınak yeri olarak seçilmiştir.

M.Ö. 1400 yıllarında Gaşgalılar tarafından küçük bir köy olarak kurulan ilçemiz daha sonra Paflagonya Devletinin eline geçmiş, sırasıyla da; Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Büyük İskender, Roma ve Bizans İmparatorluklarının egemenliğine girmiştir.1214 yılında I. İzzettin Keykavus zamanında Selçuklu Devleti’nin hakimiyetine giren Gerze, bir dönem Trabzon Rum İmparatorluğunun eline geçmiş nihayet 1459 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğuna bağlanmıştır.1896 yılında Sinop İlinin nahiyesi yapılan Gerze 1920 yılında aynı ile bağlı ilçe haline getirilmiştir. Gerze, tarihinde bir çok yangın felaketiyle karşı karşıya kalmış olup, bilinen ilk yangın 19. Yüzyılın sonlarında yaşanmıştır. Gerze’nin asıl adını duyurduğu yangın 13 Şubat 1956 yangınıdır. 21 kişinin yaşamını yitirdiği bu yangında 830 ev ve 300 dükkan tamamen yanmıştır. Bu yangın felaketinden sonra Gerze devlet tarafından yeniden imar edilerek bugünkü modern ilçe haline gelmiştir. Bu yangından sonra inşa edilen Yangın Evleri, 1960 yılının 18-20 Temmuz tarihleri arasında tamamlanarak hak sahiplerine kura ile teslim edilmiştir. Bu nedenle 18-20 Temmuz, her yıl Gerze’de Festival olarak kutlanmaktadır.

Derecuma Camii

Yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle beraber yaklaşık 400 yıllık olduğu düşünülmektedir. Gerze Boyabat yolu üzerinde yer almaktadır. 2009 yılında özel bir şirket tarafından restore edilmiştir. Derecuma camii, civar köylerin orta noktasına yapılmış, zamanında hep beraber toplanılıp Cuma namazını kıldıkları bir camiidir. Her yıl bahar aylarında birçok köy ve merkezden insanlar toplanıp dua bayramın olarak kutladıkları keşkek törenleri yapılmaktadır. Ağaçla taşın muhteşem uyumunu gözler önüne seren camii hem dış görünüşüyle hem de içi tasarımıyla gözlere hitap ediyor.

Yakupağa Konağı

Konak Gerze’de sivil mimarinin en önemli örneklerinden biridir. Yapının tüm pencereleri giyotin çevrelidir. Üzeri kırma çatı olup oluklu kiremitle örtülüdür. Bu ihtişamlı konağın yapım tarihi 1911’dir. Konak Kafkasya’dan Rus baskısı sonucu Gerze’de Acısu mevkiine yerleşmiş olan Çerkez Hacı Zekeriya Efendi’nin büyük oğlu Yakup Ağa tarafından yaptırılmıştır. Konağın mimari görselliğinde şu özellikler dikkat çekmektedir; Yapının zemin katında dört dükkân, büyük mutfak, çamaşırhane ve iki fırın yapılacak şekilde inşa edilmiştir. Üst katlarda toplam on iki oda, altı tuvalet, altı küçük banyo mevcuttur.

Yelken Tepe

Karadeniz’de eşi benzeri bulunmayan tek tepe, saatlerce uçuş yapabileceğiniz bir eğim ve rüzgârda bile uçuş izni veren bir özelliğe sahip. 12 km.lik bir bant ve 400m. Bir yükseklik, üçünü bir arada başka bir yerde bulamayacağınız bir doğa harikası. Ayağınızın dibinde, neredeyse elimizin altında. Gerze, Dikmen ve Alaçam ilçelerine ise eşit mesafede (15 dakika) Samsun – Sinop Devlet karayoluna 500 m. Mesafede ve denize sıfır.

Sorkun Şelalesi

Ülkemizde 400 çeşit kelebek türünün yarısından fazlasının Saklı Köy şelaleleri florayalarında yaşıyor. Saklı köyde içinize çektiğiniz oksijen değil, yaşamdır. İşte sizi böyle bir cennet bekliyor. Yıllardır “ben buradayım” diye bağırarak, neredeyse kendini zorla keşfettiren emsalsiz bir güzellik Saklı Köy. Gerze’mizin güzelliği sadece şehir merkezindeki emsalsiz yeşil ve mavi birlikteliği ile sınırlı değil. Henüz yeni keşfedilmiş ve birçoğumuz tarafından bilinmeyen ancak gelecekte turizmde marka olacağına yürekten inandığımız Saklı Köy olağanüstü bir doğaya sahip. Sorkun köyü sınırları içerisinde ve ilçe merkezine 15 km. mesafede, Asar tepesinin yamacına saklanmış, yüzlerce çeşit bitki ve canlı türünü barındıran dere yatağıyla adeta saklı kalmış küçük bir cennet.

Çeçe Sultan Türbesi

Gerze’ye 15 km. mesafede yer alan Yenikent Beldesi sınırları içerisinde bulunan Çeçe Sultan Türbesi, Selçuklular döneminden kalma tek katlı ve tek mekânlı bir yapıdır. Ön cephenin sağ kenarında küçük boyda, kenarı kesme taştan yapılmış kemerli bir giriş kapısı bulunmaktadır. Kapı üzerinde küçük ebatta dikdörtgen şeklinde taş üzerine Selçuklu yazı stilinde yazılmış bir kitabe vardır. Türbe binası içerisinde 8 adet sanduka mezar bulunmaktadır. Girişin önünde yer alan 5 adet küçük boyda sandukanın Çeçe Sultan’ın kızlarına, bu kabirlerin Güneyinde yer alan iki adet büyük sandukanın solda olanının Çeçe Sultan’a, diğerinin ise Çeçe Sultan’ın oğluna ait olduğu söylenmektedir. Araştırmalara göre, MS. 1071 yılında Büyük Selçukluların Malazgirt Savaşı’ndan sonra İslam dinini yaymak amacıyla Çeçe Sultan’ın bir grup mücahitle birlikte Anadolu’ya seferler düzenlediği anlaşılmaktadır. Günümüzde eser camii olarak kullanılmaktadır.

Taş Han

Taşhan; Sinop-Gerze yolunda Lala-Yaykıl köyleri arasında bulunur. Han, Osmanlı klasik döneminden kalmadır. Yapı otoyoldan düşük kodlu bir arazi üzerinde yola paralel olarak yükselir. Kırık çatılı baştan başa moloz taş ve yan duvarlarda bunların arasındaki yerler tuğla sıraları ile dikine konulmuş tuğlalarla inşa edilmiştir. Giriş cephesindeki geniş yayvan geçme taşlı kemerli kapı bölümü kesme taştan özenle yapılmıştır. Bunun üzerinde kare boş bir kitabelik vardır. Ana ve ön bölüm olarak iki bölümde düzenlenen iç planlamada bölümleri birbirine kemerli bir geçişi olan duvar bağlar. Ana bölüm ön bölüme göre daha derindir. Bu bölümde yan duvarlarda bir sıra halinde dizili küçük kare delikler ve bunların bağlandığı kanallar vardır. Bir tarihte yanmış olan ve girişin sağındaki ocak kalıntısından ilk bölümün insanlar için ayrıldığı sanılan yapının duvarlarında iki seviye halindeki ahşap kanallardan üstteki, tonozdaki kare deliklere bağlanmaktadır. Duvarlardan birinde, bunların arasında yuvarlak kemerli bir pencere boşluğu vardır. Bu bölümün arka duvarı yer yer yıkılmıştır. Zemin toprak, örtü içten tonozludur. Yapı 16. yüzyıl Osmanlı hanı karakterindedir.

Sökü Yaylası

Hızar çayı köyü tepelerin kucağına kurulmuş soğuk rüzgârlara karşı korunaklı bir köydür. Bu yüzden de meyvesi çeşitli ve boldur. Köydeki zeytin bahçeleri dikkat çekmektedir. Yol kenarları yoğun maki örtüsüyle kaplıdır. Yoğun bitki örtüsü içerisinde koca yemiş ve sandal ağaçları hemen fark edilir. Yılların ağırbaşlı görmüş geçirmişlikle boyadığı evler hala ayakta, köye gelirken yol dönemecinde denizin bağrındaki Gerze’yi seyredilebilir. Köy yolundan devam ederken yeni adıyla Bayramkalfa Mahallesi’ne ulaşılır. Orman içi patikadan devam edildiğinde muhteşem güzelliğiyle Sökü yaylasına ulaşılır. Yaylanın ortasında üç ayaklı bir çeşme karşımıza çıkar. Sürüler ve yaban hayatının bu civardaki tek su kaynağıdır bu çeşme. Eşsiz bitki çeşitliliği görsel şölen sunar Söke yaylası.

Köşk Höyüğü – Deniz Feneri

Köşk Höyüğü: Doğal bir kayalık üzerinde yer alan höyük yaklaşık 50x30m boyutlarında ve 7-8 m yüksekliğindedir. Höyük yüzeyinden Kalkolitik; İlk Tunç Çağı ve Erken Hitit Dönemi’ne ait malzemeler toplanmıştır. Ayrıca ilçe sınırları içerisinde yer alan Sarımsak çayı vadisi boyunca 17 adet höyük bulunmaktadır.

Deniz Feneri: Gerze feneri Türk mühendisleri tarafından yapılan ilk modern deniz feneridir. 1943 yılında Köşk Burnu üzerinde inşa edilmiştir. Fenerin yüksekliği 6 metre, denizden yüksekliği 15 metre, görünme mesafesi 6 kilometredir. Çakar sistem ile çalışan fener 3 saniye aralıkla iki kez yanıp sönme karakterine sahiptir.

Tümülüs Mezar

İlçeye bağlı Abdaloğlu köyü Kızılcalı mahallesindeki kazı çalışmalarında bulunan mezar, Roma dönemine ait tümülüs mezardır. Mezar çevresinde, Bizans ve Roma dönemine ait seramikler(çanak-çömlek) bulunmuştur.

Esmazade Mustafa Paşa Cami (İSKELE CAMİ)

Caminin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte 1704 yılında onarım gördüğü tahmin edilir. Günümüzde İskele Cami diye bilinen bu yapı taş yığma olarak yapılmış, ahşapla örülmüştür.

Değirmenli Şelale

İlçemiz Çanakçı yolu üzerinde bulunan eski değirmenler ve şelale görülmeye değer. Çanakçı köyüne devam ederken 500m sonra soldan aşağı dere vadisine inildiğinde karşınıza orijinal haliyle harika bir değirmen karşınıza çıkıyor. Değirmenin yanından dereye inip ters çalışır durumdaki bir su değirmeniyle karşılaşıyorsunuz. İsteyen buğdayını getirip öğütebiliyor. Değirmen halen çalışır durumda ama değirmencisi yok. Değirmenin 100m üzerinde harika bir şelale (akış yönüne yukarı) yönde 70-80m yürüyünce karşınıza sürpriz bir 8-10 metre arası muhteşem şelale ile karşılaşıyorsunuz.

Mamelika-Hoptiri (Kaşık Hamuru)

Kaynayan suya bir miktar tuz konur, içine un ilave edilir ve hızlı bir sekil de karıştırılır. Kulak memesi kıvamın da bir hamur elde edilir. Hamur ıslatılmış bir kasık yardımıyla lokma şeklinde kesilir. Ceviz ve şeker karışımı tepsiye serpilerek kat kat bu lokmalar tepsiye serilir ve üzerine kızartılmış tereyağı dökülür.

Nokul

Bayram günlerinin vazgeçilmezidir. Unun içine eritilmemiş margarin, yoğurt ve tuz koyularak yoğrulur ve dinlenmeye bırakılır. Diğer taraftan kavrulmuş kıymaya yağ, soğan ve baharatlar eklenir. Diğer bir çeşidi içinde dövülmüş, ceviz, kuru üzüm ve şeker karıştırılır. Hamur normal kalınlıkta yufka gibi açılır kıymalı ve ya üzümlü harç ilave edilerek yufkanın üzerine yayılır ve yağ serpilir. Yufkanın uçundan başlayarak rulo şeklinde kıvrılır. Bıçakla kesilir veya yuvarlanır. Daha sonra fırında pişirildikten sonra servise hazır hale gelir.

Kazıyak

Kök kısmı ayaklanır ve haşlanır. Başka bir yerde süzülmüş kazıyaklar tuz sarımsak ve şirke ilave edilerek çukur bir kapta karıştırılır ve servise hazır hale getirilir.

Boranaşı

Kulak hamurunda olduğu gibi hamur hazırlanır. Normal yufkadan biraz daha kalın şekilde açılır ve karelere bölünür, her bir karenin içine süzme yoğurt ve dereotu karışımı koyulur, üçgen şeklinde kapatılır. Kaynayan suda pişirildikten sonra üzerine bol kızarmış tereyağı dökülür ve servise hazır hale getirilir.

Sakarcık

Orman kenarı ve çayırlık alanlarda yetişir beyaz çiçekli ve köklüdür. Yıkandıktan sonra kök ve yaprağı ile birlikte haşlanıp yağda kavrulur. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Yemeğe hazır hale getirilir.

Koyun Gözü

Çayırlık alanda yetişir. Küçük yapraklı köksüz bir bitkidir. Yaprakları pişirilmeden ekmek arasına koyularak yenir.

Keşkek

Keşkek yapmak için öncelikle buğdaylar yıkanıp ılık su içerisinde 2 saat kadar bekletilir. Ardından süzülüp düdüklü tencereye alınır ve buğdayların üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su eklenip iyice yumuşayana kadar pişirilir.

Tavuk göğsü de ayrı bir tencere içerisine koyulup, tuzlu su içerisinde iyice yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlanan tavuk göğsü sudan çıkartılır ve etleri kemiklerinden ayrılıp güzelce didiklenir. Haşlanan buğdayların suyu süzülür ve bir tencere içerisine alınır. Buğdayların üzerine 2 su bardağı tavukların haşlama suyundan eklenir. Kısık ateşte sağlam bir tahta kaşık yardımı ile bastıra bastıra sürekli karıştırarak 5 dakika kadar pişirilir. Daha sonra içine didilmiş tavuk göğüs eti eklenip karıştırılır. Hazırlanan tavuklu keşkek, içinde kaşar varmış gibi sünmeye başlayana kadar, karıştırarak pişirmeye devam edilir. Son olarak tuz ile karabiber eklenip karıştırılır ve ocaktan alınır. Küçük bir sos tavası içerisinde tereyağı eritilir ve cızırdamaya başlayınca içerisine toz biber eklenip karıştırılarak ocaktan alınır. Tavuklu keşkek servis tabağına alınır ve üzerine kızdırılmış biberli yağ gezdirerek servise sunulur.

Tuzlu Balık

İlçemizde avlanan Palamut ve Torik balıklarından yapılır. 1-1,5 kg ağırlığındaki palamut balıkları içleri temizlendikten sonra kanının çıkması için bir gün süreyle suda bekletilir.2 şer saatlik zaman dilimlerinde suları değiştirilir. Kanı akıtılan balıklar iliklerindeki kan boşaltıldıktan sonra yıkanarak temiz emici bir bez bulunan ortama serilir ve suyunun çıkması beklenir. Daha sonra iri ve kalın tuz balığın her kısmına nüfus edecek şekilde kaplanır. Cam kavanozlara yoğun bir şekilde tuza bulanmış balık yerleştirilir. Güzel koku vermesi için aralarını defne yaprağı ve tane karabiberler atılır. Cam kavanozun ağzı kapatılır ve ışıksız serin bir ortamda yaklaşık 1 ay bekletilir. Böylelikle tuzlu balık hazırlanmış olur. Bu balığı yemek için kavanozdan balık çıkarılıp yeniden suya konulur ve tatlı suda birkaç saat bekletildikten sonra sade ya da yeşillik salatasıyla beraber tüketilir.

Zıbıdık

Kök kısmı ayıklanarak bol suda yıkanır, haşlanır ve kevgirle süzülür. Yağda kavrulmuş soğan içine haşlanmış zıbıdıklar ince ince doğranır ve rengini alana kadar pişirilir. Ayrıca üzerine sarımsaklı yoğurtta dökülebilir.

Etli Kulak Hamuru

Unun içine tuz eklenir ve yumurta kırılır. Su ile yoğrulur. Hamur bir süre dinlenmeye bırakılır. Etin içine soğan rendelenir, tuzu ve çeşitli baharatlar eklenir. Burada ceviz ayıklanır, yoğurt sarımsaklanır. Dinlenmiş hamur yufka gibi açılır. Yaklaşık 4cm’lik kareler seklinde kesilir ve içe et koyularak, üçgen şeklinde kapatılır. Bir tencerenin içinde su ve tuz kaynatılır ve hazırlanan hamurlar bu suyun içerisinde pişirilir. Haşlanmış hamurlar kevgirle (süzgeç) süzülür. İsteye bağlı olarak cevizli ve yoğurtlu olarak hazırlanır ve üzerine eritirmiş bol tereyağı dökülür.

Tirit (Bandurma –Islama)

Dinlendirilmiş hamur yufka gibi açılır ve sacda pişirilir. Hazırlanan yufkalar üçgen şeklin de kesilir. Pişmiş tavuk suyuna kesilen hamurların her bir tanesi bandırılır ve ıslatılan hamurlar tepsiye dizilir. Her yufka katına eritilmiş tereyağı ve ceviz serpilir. Yeteri kadar hazırlanan yufkaların üzerine pişmiş tavuk konur ve yenmeye hazır hale gelir.

Şipsi

Tavuk haşlanır ve kemikleri ayrılarak didiklenir. Servis tabağına yerleştirilir. Diğer yanda ince kıyılmış soğanlar yağda kavrulur. Üzerine ince kıyılmış sarımsak atılır. Tuz ve toz biber eklenir. Bu arada süt, un ve et suyu başka bir kapta karıştırılır. Kavrulmakta olan soğanlı karışıma dökülür. Sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. Daha sonra didiklenmiş tavuğun üzerine gezdirilir. Sıcak olarak servise sunulur.

Çakaduzu

İlçemize has lezzetlerden biri olup yeşil zeytinle yapılan kahvaltıda tüketilen bir üründür. İlçemizde koruma altında bulunan zeytin ağaçlarının meyveleri küçük ve özellikle çekirdekleri de küçük olduğundan oldukça lezzetlidir. Zeytin ağacından toplanan zeytin taşla vurmak suretiyle kırılır ve 3 gün su da bekletilir. 6 saatte bir suyunun tazelenmesi gerekir. Bu işlem zeytinin acılığının alınması içindir. İşlem tamamlandıktan sonra cam organik kaplara alınan zeytin taneleri iri tuz limon tuzu ve limon karışımı ile karıştırılarak suyla doldurulmak üzere kapatılır.1 ay süre ile bekletildikten sonra yemeye hazır hale gelmiş demektir.

Mısır Pastası

Su içine tuz katılarak kaynatılır. İyice kaynayan suyun içine mısır unu koyulur. İçinde su kalmayacak şekilde mısır unu eklenerek, devamlı karıştırılarak pişirilir. Kaseye dökülerek üzerine kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Sıcakken servis yapılır.

Parkların Güneş Enerjisi ile Aydınlatılması: Yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, kurumumuz bünyesine ait park alanlarının güneş enerjisi ile aydınlatılmasına yönelik çalışmalar projelendirme aşamasındadır.

Kentsel Tasarım Projesi: 1956 yılında neredeyse tamamıyla yanan ilçemizde, halkın barınma ihtiyacını karşılamak için Gerze yangın evleri yapılmıştır. Günümüze çok azının ulaşabildiği bu evleri anımsatarak sosyal tarihimizi korumak, aynı zamanda çağın ihtiyaçlarını karşılayan daha yaşanabilir ve estetik bir kent kurma hedefiyle kentsel tasarım rehberi ve projeleri hazırlanmaktadır.

Gürleyik Deresi Güzergâhı Yaya ve Bisiklet Yolu Peyzaj Projesi: DSİ tarafından ıslahı tamamlanan Gürleyik Deresi etrafındaki park alanlarının peyzaj çalışmaları yapılmak suretiyle yaya ve bisiklet yolları konuşlandırılarak kent hizmetine sunulması projesidir.

İstinat Duvarı Destekli Sahil Yolu Projesi: İlçemiz Alaattin Caddesi’nden başlayıp Bedre Mevkii’ne kadar devam etmesi planlanan güzergâhı üzerine konuşlandırılacak istinat duvarıyla desteklenecek olan yay yolu ve bisiklet yolu ve parklarının yer aldığı projedir.

Dereyeri ve Alaattin Şahin Caddesi Plaj Oluşturma Amaçlı T Projesi: Turizmde kalkınmada öncelikli şehirler kapsamında yer almamız dolayısıyla, ilçemizde plaj ihtiyacını karşılamak için DLH ile ortaklaşa yürütülen ilçemiz Dereyeri Mevki ile Alaattin Şahin Caddesi güzergâhındaki sahil şeridinden 100 metre açıkta yapımı planlanan bağlantısız dalgakıran projesidir. Proje bitiminde toplam 20 adet T oluşturulmuş olacaktır.

Kanalizasyon Projesi: İlçemizin tamamının kanalizasyon hattı İller Bankası A.Ş ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında yenilenmesi işlemi tamamlanmış hattır.

Elektrik Tellerinin Yeraltına İndirilmesi Projesi: YEDAŞ’a yapmış olduğumuz başvurular sonucunda, elektrik hatlarının yeraltına alınması ihalesi yapılmış ve ilçemizin YEDAŞ tarafından dörtte birlik bölümünün elektrik hatları yeraltına alınmış olup ilçenin tamamını kapsayacak çalışmalar hala devam etmektedir.

Doğalgaz Projesi: İlçemizin de içinde bulunduğu bölgede ısınma ve yakıt ihtiyacının karşılanması amacıyla BOTAŞ tarafından ihalesi yapılmıştır. Şebeke hatlarının projelendirilmesinin tamamlanmasına müteakip imalat çalışmaları başlayacaktır.

Geri Dönüşüm: 2872 Sayılı Çevre Kanununun 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. Maddeleri ve Katı Atıkların Kontrolü yönetmeliği çerçevesinde daha yaşanılabilir bir çevre için İlçede Lisanslı firma ile anlaşma yapılarak geri dönüşüm kafesleri, üniteleri konuşlandırılmıştır. Lisanlı toplama ve taşıma aracı mevcut olup geri dönüşebilen atıkların tamamı yeniden ülke ekonomisinde kazandırılmaktadır. Konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne ve ulusal fonlara nakdi yardım konusunda başvurular mevcuttur.

Araç Gereç Talebi: Zaman zaman hazırlanan projelerle İlçenin ihtiyacı bulunan günümüz şartlarına uygun, çevre kalite standartlarında araç ve gereçler ulusal fonlardan talep edilmektedir. Taleplerimizin karşılığı olarak Sokak Süpürme Aracı, Sıkıştırmalı Çöp Kamyonu, Semitreyler, Konteyner ve geri dönüşüm üniteleri gibi ekipmanlara nakdi yardım alınması sağlanmış ve halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Ön arıtma ve Derin Deniz Deşarjı: 2014 yılı şehir şebekesi tamamlanan atık su şebeke projesinin devamı kapsamında toplanan atık suyun çevre ve insan sağlığına uygun deşarjını sağlayabilmek adına ön arıtma ve derin deşarj projesi yaptırılmıştır.

Atık Kabul Tesisi: İlçemiz balıkçılık ve gezi tekneleri faaliyetlerine uygun ve Balıkçı Barınağı bulunan bir yerleşim yeridir. Bu nedenle Çevre yasalarıyla uyumlu bir atık kabul tesisinin kurulması kaçınılmazdır. Atık kabul tesisi kurulmadan önce Balıkçı Barınağına gelen atık miktarları ve cinslerinin belirtildiği bir atık yönetim planı hazırlanmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayına sunulmuştur. Sürdürülebilirlik ilkesinden hareketle bu mevkide kurulması planlanan atık kabul tesisi projelendirilmiş ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne şartlı nakdi yardım talebinde bulunulmuştur.

Kaynağında Ayrıştırma: Geri dönüşüm ilkesinin ilk adımı olan kaynağında ayrıştırma konusunda zaman zaman paneller yapılmış, el broşürleri, tanıtıcı ilanlar ve yayınlarla desteklenerek İlçe halkının bilinçlendirilmesi sağlanmıştır. Projenin ikinci etabı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fonlarından şartlı nakdi yardım talep edilmiştir.

AB PROJELERİ

Kültür Evi Projesi: Turizmde kalkınmada öncelikli yerler kapsamında yer alan ilçemiz, kültürel mirasına sahip çıkmak amacıyla Cumhuriyet Dönemine ait eski eser bina kamulaştırması yapmış ve söz konusu yapının kültür evi olarak kent hizmetine sunulması amacıyla AB Projesi kapsamında restorasyon ve rekonstrüksiyon projeleri çizdirilerek tadilatı yapılmıştır.

Engelli Dostu Say Plajı: İlçemizde yaşayan yaklaşık 200 engelli birey ve halka hizmet verebilecek kapasitede bünyesinde rehabilitasyon ekipmanları, spor donatılarının da bulunduğu halk plajı projemiz KUZKA’ya sunulmuş ve başarılı projeler arasında yer alarak 1. Yedek olarak kabul edilmiştir. Ancak projenin yeniden değerlendirilmesi gerektiğinden revize edilip yeniden sunulması gerekmektedir.

Ekolojik Tarım Ürün Pazarı: İlçemiz gerek doğal yapısı ve gerekse de sosyal yapısı gereği organik tarımın merkezi konumundadır. Bu nedenle hali hazırda köylülerimize tahsis edilen alanın projelendirilerek sadece organik ürünlerin pazarlandığı bir pazaryeri bir merkez haline dönüştürülmesi düşünülmektedir.

Gerze Ekolojik Köy: İlçe ekolojik açıdan birçok türü bünyesinde barındıran özellikle eko-tarım ve eko-turizme elverişli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle KUZKA olsun ulusal ve uluslararası kaynaklar olsun konu ile ilgili projelerimizle iddiamızı ortaya koymak ve hayata geçirmek amacındayız.

Geleneksel El Sanatları: Gerze Belediyesi ve İŞKUR Sinop il müdürlüğü işbirliği ile unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatları ile ilgili çeşitli mesleki eğitim kursları verilmekte olup bu kurslardan mezun olan kişilerin el becerilerinin geliştirilmesi ile birlikte ekonomik katkı sağlanması da gerçekleştirilmiştir. Belediyemizce kurulan atölyelerde Ahşap Oyuncak, Ahşap Gemi Maketi Yapımı, Ahşap Oymacılık, Çinicilik dallarında mesleki eğitim kursları düzenli olarak verilmekte, üretilen ürünlerin sergilenmesi ve pazarlamasında Belediyemiz bireylere öncülük etmektedir. Özellikle kadınlarımızın ve gençlerimizin el becerilerini geliştirmek, ekonomiye kazandırılmalarını sağlamak projenin en önemli hedefidir.

KÜLTÜR SANAT PROJELERİ

Konservatuar: Belediye konservatuarında; İlçemiz halkını sanatla buluşturmak. Becerileri ve ilgi alanları olan sanat kollarında ihtiyaç duydukları eğitim ortamını hazırlanması ve eğitimlerin verilmesi sağlanmaktadır. Bale, keman, piyano, gitar, saz, yan flüt, tambur, kaval, gitar, Türk sanat müziği, Türk halk müziği, drama, resim vb. birçok kursu bünyesinde barındırmaktadır.

Uluslar Arası Çocuk Tiyatrosu Festivali: Düzenlenecek etkinliklerle çocuklarımıza eğitici ve öğretici faaliyetlerde bulunmak ayrıca, festivale uluslararası nitelik kazandırarak ilçenin kültürel anlamda tanıtımına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Bu festival 2010 yılından bu yana düzenli olarak yapılmaktadır.

Ramazan Etkinlikleri: 2009 yılından bu yana her yıl düzenlene etkinliklerle Unutulan değerlerin yeniden canlandırılması, kültürel mirasın yaşatılması ve ulusal anlamda birlik ve beraberlik duygusunun pekiştirilmesini sağlanmaktadır.

Kültür ve Sanat Festivali: 44 yıldır süre gelen ilçenin markalaşmasında olmazsa olmazı kültür ve sanat festivaliyle gerek sosyal ve gerekse ekonomik anlamda festival sürecinde, öncesinde ve sonrasında ilçede hatırı sayılır bir katma değer oluşturması, ulusal ve uluslararası düzeyde medya etkinlikleri kullanarak ilçenin tanıtım faaliyetlerine katkıda bulunulması ve buna bağlı olarak mevcut turizm potansiyelini daha da ileri getirilmesi sağlanmaktadır.

Yağlı Güreş Festivali: Gerze Belediyesi tarafından ilçemizin kültür mirasına katkıda bulunmak ve aynı zamanda insanlar arasındaki birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek amacıyla her yıl düzenli olarak Yağlı Güreş etkinliği düzenlenmektedir.

SOSYAL İÇERİKLİ PROJELER

Gerze Yaşlılar Evi

İlçe nüfusumuzun %53’ünü kapsayan 50 yaş üstü sakinlerimizden ihtiyaç sahibi ve düşkün olanların belirlenerek bakımlarını sağlamak amacıyla hayata geçirilmiş bir proje olup 2018 yılı başlarında ilk misafirlerini ağırlayacak konuma gelecektir.

Engelsiz Yaşam Parkları

Ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik ilkesinden hareketle oluşturulan bu parklarla engelli bireylerimizin ve ailelerinin sosyal yaşamın içinde var olmaları sağlanmaktadır.

1.Kanser Taraması Hizmeti: Özellikle Çernobil felaketi sonrası Karadeniz bölgesini başına bela olmuş kanser hastalığının erken teşhisini sağlamak ve halkımızın sağlığı için gerekli önemlerin alınmasını sağlamak.

2.Göz Taraması Hizmeti: Bu hizmetle ilçemizde göz hastalıklarının türünün, sayısının ve alınması gereken önlemleri belirlemek.

Engelsiz Yaşam Hizmeti

Engelleri ortadan kaldırmak için belediyemizce 2013 yılında ulusal fonlardan alınan desteklerle Gerze’de Engeller Eğitimle Kaldırılıyor” projesi hayata geçirilmiş eğitim seminer ve toplantılar düzenlenmiş ve ayrıca engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları ekipmanların temini sağlanmıştır. Bu sosyal hizmet sürdürülebilir olduğundan ihtiyaç duyulan her noktada devamı sağlanmaktadır.

Gençlik Merkezleri Kurulması: Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen yer istihdamının kurumumuz tarafından karşılanması suretiyle, açık ve kapalı spor alanlarının gençlerin hizmetine sunulması projesidir.

Sokak Hayvanları Bakım Evi: İlçemizi paylaştığımız hayvan dostlarımızın barınma, beslenme ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 2200 metre kare alan üzerine 160 hayvan kapasiteli müdahale ve müşade odaları ve veteriner hekimi bulunan bakımevi projesi hazırlanmış olup hayata geçirilmiştir.

Çocuk Köyü: Şişme strüktür ile inşa edilecek olup, içinde kafeterya ve diğer servis alanlarının bulunacağı, çeşitli oyun gruplarının yer alacağı çocuklara özel bir alan oluşturma projesidir.

Yaşlılara Evde Temizlik Hizmeti: İlçemizin %53’ünü kapsayan 50 yaş üstü sakinlerimizden, ihtiyaç sahibi ve düşkün olanlar belirlenerek, her ay belirli aralıklarla evlerine temizlik şirketi gönderilerek ev temizliği hizmeti verilmektedir.

Asker ve Müşkül Durumdaki Ailelere Yardım Hizmeti: İlçemizde ikamet eden asker ve müşkül durumdaki ailelere, maddi ve manevi yardımda bulunulmaktadır.

Videolar
Haberler
  • 2017 yılında Cittaslow ağına katılan Gerze ilçesi doğal yaşam ve kent estetiği alanlarında çalışmalara devam ediyor. Geçtiğimiz ...