Sık Sorulan Sorular
17687
page-template-default,page,page-id-17687,bridge-core-2.9.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-27.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive
 

Sık Sorulan Sorular

Cittaslow Nedir?
Cittasluw uluslararası bir belediyeler birliğidir. Cittaslow, 1999 yılında İtalya’da Greve in Chianti’nin eski belediye başkanı Paolo Saturnini’nin vizyonu doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Paolo Saturnini yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kentlerin kendilerini değerlendirmelerini ve farklı bir kalkınma modeli ortaya koymaları fikrini ulusal boyuta taşımıştır. İdealleri kısa zamanda Bra (Francesco Guida), Orvieto (Stefano Cimicchi) ve Positano (Domenico Marrone) belediye başkanları ve Slow Food başkanı Carlo Petrini tarafından benimsenmiştir. Yerel değerlerin korunmasına destek olan ve İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşmaktadır. Cittaslow, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan, kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedeflerini ortaya koyan uluslararası kentler ağıdır.
Nasıl Başladı?
Cittaslow hareketi İtalya’da, üç belediye başkanının girişimiyle üç kentte başlamıştır; Bra kenti ( Francesco Guida) , Orvieto kenti ( Stefano Cimicchi) ve Positano kenti ( Domenico Marrone ) ile başlamış, 2020 yılına geldiğimizde ise 30 ülke 268 kente ulaşmıştır.
Kriterler Nelerdir?
Cittaslow Birliğinin belirlemiş olduğu 72 kriter aşağıdaki başlıkların altında toplanmaktadır.
• Enerji ve Çevre Politikaları
• Altyapı Politikaları
• Şehir Yaşamının Kalitesi Politikaları
• Tarım, Turizm, Esnaf ve Zanaatkârlar hakkında Politikalar
• Misafirperverlik, Farkındalık ve Eğitim Politikaları
• Sosyal Uyum
• Ortaklıklar
Hangi kentler Cittaslow başvurusu yapabilir?
Nüfusu 50.000’den az ve yönetim anlayışı Cittaslow felsefesiyle uyumlu olan belediyeler başvuru yapabilir.
Dünya’da kaç kent Cittaslow ağına katılmıştır?
Son olarak 30 Ülkeden 268 kent Cittaslow üyeliğine sahip olmaktadır.
Türkiye’de kaç kent Cittaslow ağına katılmıştır?
2020 yılı itibariyle Türkiye’den 18 Kent Cittaslow üyeliğine sahip olmaktadır. Ahlat, Akyaka, Eğirdir, Gökçeada, Güdül, Göynük, Gerze, Köyceğiz, Halfeti, Mudurnu, Perşembe, Seferihisar, Şavşat, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç, Yenipazar
Kentin Cittaslow üyeliği için neler gerekmektedir?
Aday kentlerin başvuru süreçlerinde;
1. Başvuru mektubunun sunulması,
2. Başvuru mektubunun değerlendirilmesi,
3. Adaylık değerlendirme ziyareti ve raporu,
4. Adaylık süreci ve hazırlık raporu,
5. Üyelik değerlendirmesi ve başvuru dosyası,
6. Uluslararası Cittaslow genel merkez değerlendirmesi,
Başvuru mektubu nedir?
Başvuru mektubu, kentlerin Cittaslow adaylığı çerçevesinde “Cittaslow Türkiye ve Uluslararası Cittaslow Birliği Başkanlığına” yazdıkları ve kentlerin adaylık süreçlerinde resmi olarak başlangıçlarını belirten mektuptur. Türkçe ve İngilizce hazırlanmaktadır. Kısaca kentin tarihinden, coğrafyasından, yerel yemekleri ve el sanatları gibi “yavaş” yönlerinden bahsedilen, kentin tanıtıldığı genelde bir ya da iki A4 uzunluğunda olan bir resmi yazıdır.
Cittaslow adaylığı için başvuru yapmak istiyoruz. Sadece kent merkezi nüfusuyla başvuru yapabilir miyiz ya da nüfus temel alırken neresi için geçerli olmaktadır?
Hayır. Aday kentlerin belediyenin sorumluluk alanının tamamındaki nüfusu geçerli olmaktadır.
Aday kentin resmi başvuru gerçekleştirmesi sonrası "Başvuru Bedeli ödemeli midir? Varsa başvuru bedeli ne kadardır?
Kentler cittaslow üyeliği kapsamında resmi olarak başvuru gerçekleştirmelerinin ardından başvuru bedeli ödemekle sorumludurlar. Başvuru bedeli 10.000 TL olarak belirlenmiştir.
Başvuru dosyası nedir?
72 kriter başlığı altında kentlerin mevcut projelerini, yapmış oldukları çalışmaları ile ilgili metin, paydaşları, proje başlangıç-bitiş tarihleri ve fotoğrafları ile Türkçe ve İngilizce olarak dosya haline getirilerek sundukları dokümandır.
Üyeliği kabul edilen kentlerin başvuru dosyalarına ulaşmak istiyorum, nereden temin edebilirim?
Üyeliği kabul edilen kentlerin başvuru dosyalarının paylaşımı yapılamamaktadır. Cittaslowturkiye.org adresinde bulunan “Başvuru Belge Örnekleri” bölümünden “Başvuru Mektubu Örneği, Meclis Kararı Örneği ve Başvuru Rehberi” dokümanlarına ulaşabilirsiniz.
Kentin adaylık sürecinde “Temsilci” olmalı mıdır?
Evet. Cittaslow adaylık sürecine giren kentlerin Başvuru Mektubu, Başvuru Dosyası ve Değerlendirme Ziyaretleri çerçevesinde ya da kentin üyeliğinin kabulünün ardından temsilci tarafından koordine edilmesi gerekmektedir.
Aday kent için değerlendirme ziyaretinin önemi nedir?
Değerlendirme ziyaretleri, kentlerin başvuru mektuplarının koordinasyon tarafından olumlu sonuçlandırılmasının ardından gerçekleşmektedir.
Cittaslow üyeliği kabul edilen kent için sertifika ne zaman verilmektedir?
Üyeliği kabul edilen kentlerin sertifikaları her yıl gerçekleşen “Cittaslow Uluslararası Genel Kurul” ya da “Ulusal ya da Uluslararası Koordinasyon Komite Toplantıları” çerçevesinde sunulmaktadır.
Her yıl ödenmesi gereken üyelik aidatı var mıdır, ne kadardır?
Evet. Üyelik aidatı bulunmaktadır. Kentlerin nüfus ölçülerine göre değişim göstermektedir.
Kent nüfusuna göre ödenmesi gereken üyelik aidatları;
Nüfusu 1.000’den az olan kentin yıllık aidat ödemesi: 600.00 Euro
Nüfusu 1.000 – 5.000 arası olan kentin yıllık aidat ödemesi: 750.00 Euro
Nüfusu 5.000 – 15.000 arası olan kentin yıllık aidar ödemesi: 1,500.00 Euro
Nüfusu 15.000 – 30.000 arası olan kentin yıllık aidat ödemesi: 2,500.00 Euro
Nüfusu 30.000 üzeri olan kentin yıllık aidat ödemesi: 3,500.00 Euro
Kimler ile iletişime geçmeliyim?
Cittaslowturkiye.org adresi iletişim bölümünden bizlere mesaj gönderebilir, ayrıca aşağıda bulunan mail adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
E-mail: info@cittaslowturkiye.org